Akupunktur

Akupunktur

1 Aralık 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Akupunktur binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbının (TCM) bir parçası olmuştur. Cilt üzerindeki belirli noktalara ince iğneler sokulması veya dengeyi sağlamak ve vücudun kendini iyileştirmesi için cesaretlendirmek için Akupunktur noktalarına çeşitli başka teknikler uygulamaktır.

Akupunkturun etkinliği kanıtı

Dünya çapında yapılan bilimsel çalışmalar, Akupunkturun uzman bir uygulayıcı tarafından yapıldığında birçok farklı bozukluk için güvenli ve yararlı bir tedavi olduğunu bulmuştur.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, bir dizi bozukluğu tedavi etmek veya yönetmek için akupunktur kullanımı için kanıtların sistematik bir incelemesini gerçekleştirmiştir. Akupunkturun diş ağrısını, çene ağrısını tedavi etmek ve operasyonlardan ve kemoterapi tedavisinden sonra mide bulantısını kontrol etmek için etkili olduğuna dair kanıtlar olduğunu bulmuşlardır.

Akupunkturun kullanılabileceği birçok durumda, kanıtlar sistematik olarak gözden geçirilmemiştir ya da etkili olduğunu kanıtlamak için mevcut bilimsel kanıt henüz oluşturulmamıştır.

Birçok farklı ülkede yayınlanan klinik kılavuzlar, akupunkturun, özellikle ağrıyı içeren geniş bir aralıkta, orta derecede yardımcı olduğunu bulmuştur.

Akupunktur uygulamaları için yasalar ve yönetmelikler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere uygulanabilecek bir dizi dolaylı yasa vardır:

 • ilaçlar ve zehirlenme planlaması – toksik olduğu bilinen bitki ve bitki maddelerine erişimi kısıtlamak
 • Önceden sterilize edilmiş, tek kullanımlık ve tek kullanımlık akupunktur iğnelerinin kullanılması gibi sıkı hijyen uygulamalarının gerekliliğini vurgulayan cilt penetrasyon düzenlemeleri
 • Terapötik Ürünler Yönetimi – bu hükümet kuruluşu, akupunktur iğneleri de dahil olmak üzere, steril olduğunu iddia eden mallar için İyi Üretim Uygulaması (GMP) gerektiren bir yasaya sahiptir. Yasal olarak satılmak için, Avustralya Terapötik Ürünler Siciline akupunktur iğneleri dahil edilmelidir.

Bir akupunktur uzmanı seçmek

Bazı sağlık pratisyenleri kısa bir kurs tamamladıktan sonra akupunktur sunarlar. Bununla birlikte, akupunktur felsefesi karmaşıktır, bu yüzden sadece nitelikli bir akupunktur uzmanı kullanmalısınız. 2000 yılından bu yana, tüm Victoria akupunkturcular ve Çinli şifalı bitkiler tescilli olmak zorunda. Akupunkturcu görmek için doktorunuzdan sevk almanıza gerek yoktur.

Akupunktur riskleri

Yeteneksiz bir uygulayıcının elinde, akupunktur aşağıdakileri içeren bir takım sorunlara yol açabilir:

 • Alerjik reaksiyonlar – Bitkiler bazen akupunktur noktalarına yakın belirli ısı noktaları oluşturmak için deri üzerine yakılır. Otlar ilaç ilaçları kadar güçlüdür ve aynı saygı ve dikkatle tedavi edilmeleri gerekir.
 • Enfeksiyon – İğne değişmezse, bakteriler lokal enfeksiyona neden olabilir. İğneler tekrar kullanılmışsa, hepatit, HIV veya başka bir kanla bulaşan hastalık bulaşma riski de vardır.
 • Cildin sakatlanması – beceriksiz yerleştirme veya bir kan damarına iğne girişi, kanama, morarma ve ağrıya neden olabilir.
 • Beklenmedik yan etkiler – örneğin, ağrı, depresyon, konvülziyon veya uykusuzluk artışı gibi. Akupunktur sinir sisteminde önemli değişiklikler yapabilir ve doğru noktaların doğru şekilde uyarılması hayati önem taşır.

Akupunktur nasıl yapılır

Sterilize edilmiş tek kullanımlık iğneler kullanılmalıdır. Tedavinin yerine bağlı olarak ya oturacak ya da uzanacaksınız. Düzgün yapıldığında akupunktur ağrısızdır çünkü iğneler çok incedir (yaklaşık 0.2 mm genişliğinde). İğneler eklendiğinde, etrafta hafifçe karıncalanma, sıcaklık ya da ağırlık hissi, hatta hiç bir şey hissetmiyor olabilirsiniz.

Bir akupunktur uzmanı aşağıdakiler dahil diğer teknikleri kullanabilir:

 • çukurluğu – akupunktur noktasına kan getirmek için tasarlanmış emme
 • Çince otlar – ya akupunktur uzmanı tarafından karıştırılmış veya önceden hazırlanmış tablet ya da granül formda
 • lazer – akupunktur noktalarını etkinleştirmek için kullanılan iğneler yerine kullanılır
 • TCM remedial masaj – belirli akupunktur noktalarına veya meridyenlere uygulanan teknikler
 • yakı – yakıcı otlar üzerinde tutulan veya akupunktur noktalarına uygulanan.

Bir akupunktur seansından sonra, normalde rahatlamış ve tazelenmiş hissedersiniz, ancak belirli yanıtlar her kişiye bağlıdır. Mesela, bazı insanlar uykulu hissederken, bazıları da kendilerini rahat hisseder. Bazen, semptomlar iyileşmeden önce biraz daha kötüleşir.

İhtiyacınız olan tedavilerin sayısı durumunuza bağlıdır. Çoğu durumda, insanlar birkaç seansta semptomlarda azalma yaşarlar. Akupunktur fikri, vücudunuzdaki doğal enerji dengesini yeniden kurmaktır. Denge geri geldiğinde, vücut kendi kendine ilgilenebilir ve başka tedaviler gerekli değildir.