Andız Pekmezi Faydaları ve Zararları Nedir? Doğal Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Andız Pekmezi Faydaları ve Zararları Nedir? Doğal Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

8 Mart 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Andız Pekmezi Nedir?

Andız Pekmezi Nedir? Doğu Akdeniz bölgesinde sıklıkla karşılaşılan bir çam türünden ortaya çıkmaktadır. Andız Pekmezi adı şifa deposu olmak ile birlikte Andız Pekmezinin Faydaları ile sıkça anılmaktadır. Andız üstünden toplanan kozalakların kaynatılarak elde edilmesi ile ortaya çıkmıştır.

Andız sahip olduğu kozalakları ile adeta şifa dağıtıyor. Ekim ayında olgunlaşmayı tamamlayan Andız Ağacı kozalaklarından elde edilen Andız Pekmezi Nedir? sorusu için okumaya devam edebilirsiniz.

Andız Pekmezi

Andız Pekmezi

Andız Pekmezi, vücudumuzun direncini yükseltmek ve çevresel faktörlere karşı direnç noktasını artırmak gibi Faydaları olan bir Pekmez türüdür.

Andız Pekmezi Faydaları hakkında gerekçelere bağlı olarak, çeşitli bitkisel ürünleri belirli sıklık içerisinde tüketilmesi önerildiğini unutmayın.

Andız kullananlar, Bağışıklık sistemini düzenlemek, sindirimi kolaylaştırmak, yaşlanmaya karşı önlem almak isteyenlere tavsiye ettiğimiz organik ürünler içinde yer alıyor.

Andız Pekmezi Faydaları

Andız Pekmezi Faydaları ile vücut direncini artırmak amacıyla, bitkisel ve doğal kaynaklı ürünler arasında yer almaktadır. Andız Pekmezinin Faydaları olan fakat Zararları olmayan Organik ve Doğal Antibiyotikler kategorisinde yer almaktadır.

Andız Pekmezi Faydaları

Andız Pekmezi Faydaları

Hava kirliliğinin arttığı, genetiği değiştirilmiş yüzlerce besin kaynağının olduğu şu zorlu günlerde, halen sağlıklı ve doğal kalabilmiş ürünleri kullananlar için nokta vuruşu.

Andız Pekmezinin Faydaları ve Zararları hakkında sizlere, Anadolu topraklarında yetişen bir bitkiden elde edilen Andız hakkında bilgiler vereceğiz. Andız Pekmezi olarak bilinen ve oldukça fazla rağbet gören ürünün faydaları saymakla bitmiyor.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız Pekmezinin Faydaları bu denli şifa kaynağı ve vücut açısından değerli olmasının kendisine has sırları bulunur. Bu bakımdan ürünün içeriğinde olan magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi değerli mineraller vücut için oldukça kıymetlidir. Pek çok kişi tarafından Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir gibi sorular merak edilmektedir.

Andız ile evinize, Akdeniz bitki örtüsünün hoş esintisini ve huzur veren kaynağını bir anlamda davet etmiş olursunuz. Karakteristik bir ağaçtan elde edilen ürün sahip olduğu özellikleri ile dikkat çekicidir.

Şimdi Andız Pekmezinin Faydaları nelerdir sorusuna doğrudan tecrübe ve araştırmalar neticesinde elde edilen veriler ışığında cevap verilecektir;

 • Andız ekşi ve asit seviyesi bol yapısı sayesinde, antioksidan özelliğine sahiptir,
 • Ağızda meydana gelen aft ve benzeri yaraların, iltihap oluşumlarının giderilmesine yardımcı olur,
 • Bağırsaklarda oluşan parazit tarzı yapıların atılmasında yardımcı olur,
 • Vücutta biriken veya bir şekilde oluşma eğilimi gösteren toksin yapılarının uzaklaştırılmasında etkilidir,
 • Her türlü egzama, kaşıntı ve alerji oluşumlarında, gut hastalığının tedavi sürecinde ve sedef hastalığı ile doğrudan yapılacak mücadelede, andız tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Karaciğer ve akciğerlerde oluşan hastalık ve işleyiş bozukluklarına karşı, Andız Pekmezi tüketilmesi tavsiye edilir,
 • Pekmezin sahip olduğu yüksek kalori sayesinde, vücuda doğrudan enerji sağlar, dinamik yapınızı korumaya yardımcı olur,
 • Astım ve bronşit hastalıklarının tedavi sürecine olumlu katkı verir. Balgam sökmesine yardımcı olarak, boğaz temizliğini sağlar. Herkesin ciddi problemi olan soğuk algınlıkları ile mücadele için destek verir,
 • Kan üretimine devam eden hücrelerin desteklenmesi ve hücre yenilenmesi süreçlerine, Pekmezi doğrudan ve yüksek performanslı katkı sağlar.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır? tarifine gelecek olursak. Öncelik ile hasat zamanı toplanan Andız Ağacı Kozalakları tedarik edilme yani toplanmalıdır. Kozalaklar toplandıktan sonra Pekmezi Yapımı artık için başlayabiliriz. Kozalaklar bir çekiç yada benzeri bir alet ile ceviz kırar gibi kırılarak yada ezilerek küçük parçalara ayrılmalıdır. Ardından büyük bir kap içerisine toplanarak içine su katılır.

Andız Pekmezi Yapımı katılan su koyu kahverengi olana kadar karıştırılmalıdır. Andız Ağacı kozalakları suyu koyulaşınca kozalaklar ilk süzgeç yardımı ile süzülür. Andız Ağacı kozalaklarının kabası ayrıştırıldıktan sonra tekrar ince elek yardımı ile ikinci kez süzülmelidir. Sonrasında ise bir tülbent yardımı ile süzdüğümüz suyun içinde tortu kalmayacak şekilde son kez tekrar süzdüğümüz suyu bir kazanda mümkün ise odun ateşinde kaynatın.

Pekmezin suyu kaynarken zaman zaman karıştırmalısınız. Pekmez koyu kıvama geldiğinde bir kavanoza son kez tülbent yardımı ile süzülerek doldurularak beklemeye alınmalıdır.

Andız Pekmezi nasıl yapılır sorusunun tarifini vermiş olduk. Peki bu yapmış olduğumuz Pekmez Nasıl Tüketilmelidir.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilmelidir?

Andız Pekmezi nasıl Tüketilmelidir duyan ve ardından süre kaybetmeden temin eden vatandaşlar tarafından, bu ürünün nasıl tüketileceği konusu merak edilmektedir. Buna göre her üründe olduğu gibi faydalı olsa bile Andız kontrollü ve yeterli miktarda tercih edilmelidir. Pekmezin kullanımı konusunda diğer tavsiyeler ise şu şekildedir. Buna göre;

 • Yetişkinler için günde iki yemek kaşığı kadar miktarda pekmez tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Çocuk yaştaki tüketiciler için Pekmezi sabah kahvaltısı ile beraber bir tatlı kaşığı şeklinde doğrudan ya da suyun içinde karıştırılarak verilmesi önerilir.
 • Pekmezi doğrudan tüketme konusunda sıkıntı yaşayan bireyler için kahvaltılık gevrek, çay ya da süt ile beraber tüketilmesi önerilebilir. Bununla beraber, özellikle tatlı yapımında şeker yerine Andız Pekmezi koymak da yine mantıklı bir yol olacaktır.