Arpa Bitkisinin Faydası ve Kullanımı

Arpa Bitkisinin Faydası ve Kullanımı

25 Ocak 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Arpa Bitkisinin Faydası ve Kullanımı

Poaceae, familyasından olup dünya çapında yetişen elliden fazla türü vardır. Arpa, çiftlik hayvanlarını beslemekte kullanılan başlıca tahıl ürünlerinden biridir.

Bazı yiyeceklerin içinde olmak üzere sadece küçük bir bölümü insan tüketiminde kullanılır. Arpa tohumunun yenmeyen kabuğunun ayrılması için öncelikle terbiye edilmesi gerekmektedir.

Arpanın Besin Değeri

 • Kalori; 70
 • Toplam Yağ; 1 gr
 • Doymuş Yağ Oranı; 0 gr
 • Kolesterol; 0 gr
 • Sodyum; 320 mg
 • Toplam Karbonhidrat; 15 gr
 • Lif; 3 gr
 • Şeker; 0 gr
 • Protein; 2 gr

Neden Arpa Tüketilmelidir?

Arpa çözünebilen ve çözünemeyen lif açısından iyi bir kaynaktır. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarına yardımcı olan beta glukanlar, çözünebilen lif bölümünde yer alır.

Aslında arpa, diğer tahıl türleriyle karşılaştırıldığında, beta glukan açısından en zengin kaynaktır. Ayrıca B vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, fosfor, bakır içerir ve kan şekerini doğru seviyede tutmada önemli etkisi olan krom açısından da en zengin kaynaklardan biridir.

İnsan vücudundaki hücreleri hasardan koruyan selenyum, kuersetin ve fenol asidi açısından iyi bir kaynaktır. Arpa kanser ve kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olan tocol ve tocotrienol yağlarını yoğun bir şekilde içerir.

Doğal İlaç Olan Arpa

Arpa, yüzyıllardır çeşitli doğal ilaç tariflerinde kullanılmıştır. Birçok şifa, tahılın suda bir saat kaynatılması yoluyla bir tür içecek hazırlanmasına dayanır. Mide bozulması durumunda veya ülseri yatıştırmak için sıvı sek olarak içilmelidir.

Diyare (ishal) için limon suyuna karıştırılır. Eşit ölçülerde arpa, zerdaçal ve yoğurttan lapa yapmak da yaygın bir tariftir. Bu karışımın, yarım bardak ayran ve yarım misket limonunun suyu katılmış hali, mesane veya böbrek enfeksiyonu semptomlarına iyi gelmektedir.

Katkısız arpa, kabuğu soyulmuş (kabuksuz arpa olarak da bilinir) yuvarlanmış, kırılmış, ince parçalanmış veya un halinde satılır. Tahılın filizlenmiş halinden elde edilen doğal bir tatlandırıcı olan çimlendirilmiş arpa, sıvı veya toz halinde satılır.

Arpa Kontipasyon (Kabızlık) ve Kolon Kanserine Faydalı

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, arpa çok farklı hastalıkların tedavisinde umut vadeden sonuçlar verdi. Bu deneylerden birisinde, kabız fareler arpayla beslendi, deney sorucu farelerin bağırsak hareketlerini arttırdı.

Diğer deneyde, kolon kanserli fareler çeşitli yüksek lif diyetlerine tabi tutuldular. Arpayla beslenen gruptakilerin, diğer gruplardakinden, belirgin oranda daha az tümöre sahip olduğu görüldü.

Kalp Rahatsızlıklarında Arpanın Rolü

Arpanın içindeki yulaf ve mantarlar da bulunan, beta glukan maddesi, kalp rahatsızlığı riskini düşürmede etkilidir.

Diyabet ve Arpa Kullanımı

Küçük çapta bir insan deneyi, deneklerin diyetine arpa eklendiğinde, kan şekerini ve insülin üretimini düzeltmede umut vadeden sonuçlar olduğunu gösterir.

Not; Arpa az da olsa gluten içerir. Bu yüzden çölyak hastalığı olan kişiler arpayı, buğday yerine kullanmamalıdır.

Arpa Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Arpa alınırken ticaret hacmi büyük olan marketlerden alınmasına dikkat edilmelidir. Eğer tazeliğinden emin olunmuyorsa, paketin nem veya ıslaklığı kontrol edilmelidir.
 2. Arpa fermuarlı plastik poşette veya sıkı kapanan bir kutuda serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.