Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Kadar Tüketilmeli?

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Kadar Tüketilmeli?

24 Temmuz 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Ay çekirdeği birçoğumuz için vazgeçilmez atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla ay çekirdeğinin faydaları ve zararları çok merak edilmektedir. Bu içeriğimizde faydalar ve zararlarla birlikte ne kadar tüketilmeli? Sorusuna yanıt verdik.

Ay Çekirdeği

Türk toplumunun en sevdiği yemiş çeşitlerinden biri olan ay çekirdeği, dünya üzerinde de birçok ülkede tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan kuru yemişlerden biri olan ay çekirdeği, fazla tüketildiği taktirde vücuda çeşitli zararlar verebilir. Özellikle uzun vadede obeziteye yol açabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından tüketiminin sınırlandırılması gerekmektedir.

Peki ay çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir? Ne kadar tüketilmeli?

Ay Çekirdeğinin Faydaları

ay çekirdeğinin faydaları

Ay çekirdeğinin faydaları

Ay çekirdeği, içerisinde yüksek oranda kaliteli yağ barındırmaktadır. Günlük olarak yeterli miktarda tüketildiğinde vücuda birçok sağlık yararı sağlamaktadır.

Ay çekirdeğinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ay çekirdeğinin içerisinde bulunan yağ asitleri tokluk hissini arttırmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka diyetine az miktarda ay çekirdeği eklemesi tavsiye edilmektedir.
  • Gün içerisinde bir avuç tüketilen ay çekirdeği, vücudun ihtiyacı olan tüm yağ, vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Ayrıca içerdiği B1, B5, E vitamini ve folik asit sayesinde enerjiyi yüksek tutmak açısından birebirdir.
  • Siyah kabuklu tombul çekirdeklerin kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Gün içerisinde tüketilen bir avuç ay çekirdeği kalp ve damar sağlığını iyileştirmektedir.
  • Çekirdek ayrıca psikolojik yönden de insanlara faydalıdır. Özellikle kronik depresyon ve panik atak hastalığına sahip olan kişilerin günde 1 avuç ay çekirdeği tüketmesi önerilmektedir.
  • Çekirdek, kanda bulunan şeker seviyesini dengelemede etkilidir. İleri yaşlara sahip kişiler protein sentezi oranını düşürmek için çekirdek tüketebilir.
  • Çekirdek içerdiği tuz sayesinde tiroit bezlerinin çalışmasını sağlamaktadır.

Ay Çekirdeğinin Zararları

ay çekirdeğinin zararları

Ay çekirdeğinin zararları

Yukarıda da bahsedildiği üzere her ürün fazla tüketildiği taktirde vücuda zarar vermektedir. Ay çekirdeğinin fazla tüketimi içerdiği yüksek miktarda tuz oranından vücutta tuz birikmesine neden olabilir. Hal böyle olunca özellikle böbrek hastalıklarına sahip kişilerin ay çekirdeği tüketimini sınırlandırması gerekmektedir. Bunun dışında alerjen bir besin olan ay çekirdeği, alerjiye sahip olan kişiler tarafından asla tüketilmemelidir. Tüketildiği durumlarda göz yaşarması, kaşıntı, şişme, egzama ve öksürük gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Fazla çekirdek tüketiminin sağladığı zararlardan bir diğeri de vücutta bulunan fosfor miktarını arttırdığından kemiklerde kireçlenmelere neden olabilmektedir. Bazı kişilerde fazla çekirdeğin tuz ve yağ oranından selülite neden olduğu da gözlemlenmiştir. Ayrıca tansiyon hastaları da günlük olarak çekirdek tüketimini sınırlandırmalıdır.

Ay Çekirdeği Ne Kadar Tüketilmelidir?

Günlük olarak ne kadar ay çekirdeği tüketebileceğinizin net cevabını şüphesiz size bir diyetisyen verecektir. Ancak sağlıklı bir yetişkinin günde 1 avuç ay çekirdeği yemesi oldukça faydalıdır. Çocuklarda ve bebeklerde ay çekirdeği günde 20 ila 30 adet şeklinde sınırlandırılmalıdır. Ayrıca diyabet, tansiyon ve böbrek hastaları çekirdek tüketmeden önce mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Bu içeriğimizin ardından “Yer elması nedir?” başlıklı yazımızın da sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz.