Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

18 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Chia Tohumu, Diyet ve Sağlıklı Yaşam denince son zamanlarda akla ilk gelen, dolayısıyla oldukça popüler bir hale gelmiş ürünlerden birisidir. Chia Nasıl kullanılır? Faydaları Nelerdir? Hangi tariflerin içerisinde kullanılabilir? gibi merak edilen soruların tümünün yanıtlarından bu yazının devamında detaylıca bahsedilmiştir.

Chia Tohumu Nedir?

Chia günümüzde çeşitli kullanım alanlarıyla çok popüler bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Nane familyasına ait bir bitkiye denmektedir. Bu bitkinin tohumu ise çeşitli faydaları öğrenildikten sonra mutfaklarda yer etmeye başlayarak önemli bir besin kaynağı ve öğünlere harika bir alternatif oluşturmuştur.

Chia tohumu faydaları için aşağıda yazılanları dikkatlice okuyunuz. Özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanların, gerekli bilgileri aldığı takdirde tohumundan yeteri kadar faydalanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumu kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte faydaları da merak konusu olmuştur. Chia tohumunun kilo vermeye yardımcı olmasının yanında çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Faydalarından bahsetmek gerekirse aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

  1. Yaşlanma karşıtı bir özelliğinin olması az bilinen faydaları arasındadır.
  2. Yüksek oranda enerji kaynağıdır.
  3. Kalp hastalıkları riskini azaltır.
  4. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinmektedir.
  5. İçeriğinde bulunan antioksidanlarla kanser önleyici özelliği bulunmaktadır.
  6. Zayıflamaya yardımcı olmasındaki en büyük etken; tüketildikten sonra tokluk hissi yaratmasıyla ilişkilidir.
  7. İltihapları iyileştirmektedir.
  8. Sindirim sistemine iyi gelmektedir.

Chia Tohumu Kullanımı

Chia Tohumu denince akla ilk gelenler rengarenk tarifler olmaktadır. Kullanımı gerek yemeklerde gerekse tatlı ya da atıştırmalıklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Meyveli yoğurtlar içerisine, diyet pudinglerin içerisinde, smoothie gibi içeceklerin, omletlerin, salataların içerisinde sıklıkla tüketilmektedir.

Bununla birlikte ev yapımı fit ekmeklerin içerisinde de kullanılabilir. Ölçülü kullanılması koşuluyla kişinin damak tadı ve evde bulunan malzemeler doğrultusunda, az malzeme ile birlikte bile güzel tarifler hazırlamak mümkündür. Günde 1-2 yemek kaşığı kullanımı yeterli olacaktır. Aşırıya kaçmamak her ürün gibi için de geçerlidir.

Chia tohumu yemeklerde kullanılabildiği gibi,saç sağlığı için de kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan zengin protein saçı beslemekte ve saçın uzamasını sağlamaktadır.Saçın sağlıklı uzaması içinchia tohumu yağının saça uygulanması gerekmektedir.