Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyonun 8 Erken Belirtileri

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyonun 8 Erken Belirtileri

13 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Depresyon, üzüntüyle aynı şey değildir.

Depresyon Belirtileri arasında bir süre kendinizi kötü hissetmek normaldir. Depresyon Belirtileri öncesi işinizi ya da sevdiklerinizi kaybetmek gibi üzücü bir olay yaşadıysanız, üzülmek depresyon ile aynı şey değildir. Çok üzülmek Depresyon ile aynı şey değildir. Bu yazımızda Depresyonun 8 Erken Belirtileri hakkında bilgiler bulacaksınız.

Depresyon Belirtileri, mutsuzluk, kayıp, hüzün ve öfke duygularının kişinin günlük yaşam aktivitelerini etkilemeye başladığı bir duygu durum bozukluğudur.

Ayrıca Klinik veya Majör Depresyon olarak da bilinir. Bu durum, bir hafta, bir ay veya belki bir yıl sürebilen ciddi bir hastalıktır. Birçok fiziksel belirtiye sahip olmayabilir, ama bize güvenin; Ruh sağlığınız üzerindeki etkisi oldukça ciddi ve göz ardı edilemez. Ve en kötü yanı, kaçması o kadar kolay değil! Bazı insanlar depresyonu, dışarı çıkamayacakları bir kara delik olarak tanımlarlar. Cansız hissetmeye başladığınız bir nokta geliyor.

Depresyonun 8 Erken Belirtisi

1. Hayata karşı umutsuz bakış

Klinik depresyon, bakış açınızı tümüyle hayata döndüren bir bozukluktur. Şeylere umutsuzca bakmaya başlıyorsun. İşlerin daha iyi olacağına inanmayı bıraktın. Hayata karşı çaresiz bir bakış, depresyonun ilk belirtilerinden biridir. Bu, umutsuzluk, nefret ve uygunsuz suçluluk ile desteklenebilir.

2. Aktivite kaybı

Her insan hayattaki bazı aktivitelere ilgi duyuyor. Sevdiğin ve sevdiğin bir şey seni mutlu ediyor. Depresyona doğru ilerlerken, tüm bu şeylere olan ilginizi kaybedersiniz. Favori aktivitelere ilgi kaybı, majör depresyonun erken bir belirtisidir. Bu da cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Düşük cinsel dürtü, bir depresyon belirtisidir.

3. Yorgunluk ve uyku problemleri

Favori aktivitelerinize ilgi duymamanın sebeplerinden biri aşırı yorgunluktan kaynaklanabilir. Depresyon, yorgunluk ve aşırı yorgunluk duygusu ile desteklenir. Enerji eksikliği, depresyonun zayıflatıcı bir belirtisidir. Bu nedenle, çok fazla uyumaya başlayabilir ve tersi de olabilir. Depresyon ya sizi çok uyutur ya da sizi bir uykusuzluk yapabilir. Uyku eksikliği endişeye yol açabilir.

4. Erkeklerde sinirlilik

Depresyonun her iki cinsiyette de farklı bir etkisi vardır. Erkeklerde depresyon sinirlilik, yanlış öfke veya madde kötüye kullanımına yol açabilir. Erkeklerde depresyon daha kötüdür, çünkü genellikle tanı konmaz.

5. Suç

Majör depresyonlu insanlar, küçük şeyler için aşırı suçluluk ile baş edebilirler. Çaresiz ve değersiz hissediyorlar ve kendilerini çok eleştiriyorlar. Öz-değerlerini başka bir kişinin bakış açısından ölçmeye başlarlar. Depresyon, zayıflık belirtisi olarak da tecrübe edebilirler.

6. İştahtaki değişiklikler

Çok acıkmış hissedebilirsiniz ya da tamamen yemekten vazgeçebilirsiniz. Bu da kilo dalgalanmalarına neden olabilir. Çok fazla yemeye başlayanlar kilo alacak ve iştahsızlık kaybına uğramış olanlar kilo vereceklerdir. Depresyonu teşhis etmenin bir yolu, bu diyet değişikliklerinin kasıtlı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer değilse, o zaman depresyona bağlıdır.

7. Kontrol edilemeyen duygular

Depresyon ruh hali değişimlerine neden olabilir. Bir an, mutlu ve sonra aniden gözyaşlarına boğuldu. Duygular birkaç dakika içinde değişebilir. Ve bu değişiklikler harici bir güç tarafından istenir. Sadece duygularınız yüzünden.

8. İntihar düşünceleri

Kendine zarar verme düşünceleri depresif bir kişiyi etkilemeye başlayabilir. Bazı aşırı durumlarda depresyon, intiharla bağlantılıdır. Majör veya klinik depresyonla uğraşan bir kişi ölüme doğru bakmaya başlayabilir. Bu, depresyonun en ciddi semptomlarından biridir ve herhangi bir maliyetle göz ardı edilmemelidir. Eğer bu yöne doğru sevilen birini görürseniz, bu belirtileri yaşıyorsanız hemen yardıma başvurmanız gerekir.