Hindiba Kökü Çayı 12 Benzersiz Faydaları ve Yararları

Hindiba Kökü Çayı 12 Benzersiz Faydaları ve Yararları

28 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Hindiba Kökü Çayı, Hindiba Bitkisinin ( endive ) taprootudur. 17. Yüzyılda başlayan kahve ikamesi olarak yaygın bir kullanım alanı buldu. Hindiba Kökü Çayı için talep, birçok Avrupa ülkesinin artan talebi nedeniyle kahve çekirdekleri arz uyumsuzluğu ortaya çıktığında, İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Hindiba Kökü

Bilimsel adı: Cichorium intybus Sativum

Hindiba, serin bir mevsim uzun ömürlü bir bitkidir. fakat onun tarikatları için bienal olarak yetiştirilir. Kökler için zorlandığında derin kökleri teşvik etmek için, derin, iyi drene edilmiş verimli topraklarda yetiştirilir. Bombus arıları gibi böcekleri çeken belirgin açık mavi çiçekler taşır.

Hindiba bitkisi, karahindiba benzeri dişli yaprakları içerir ve sütlü bir sap ile nispeten büyük, kahverengi, etli, karahindiba benzeri taproot taşır. Hasat boyunca, tüm tesis, taprootu ile birlikte makineleri kullanarak kazdı ve bazen havuçta olduğu gibi daha küçük bitkilerde çekti (söküyordu). Kök, taç ucunda 5 cm çapında ve diğer taroplarda olduğu gibi 15-20 cm uzunluğunda ve 50-100 g ağırlığındadır.

Hindiba Kökü Çayı 12 Benzersiz Yararları

 1. Kök hindiba kalorileri düşüktür; 100 g ham taproot 72 kalori taşır. Kolesterol yoktur ve kökte sadece doymuş yağ izleri taşır. Bununla birlikte, birkaç sağlık yararına bitki kaynaklı bileşikler, mineraller ve vitaminler içerir.
 2. Hindiba kökü kafein içermez . Kahve içeceklerinde toplam kafein miktarını azaltmak için normal kahve alanlarına eklenir. Hindiba infüzyonunun düzenli tüketimi, regalr kahveden daha fazla fayda sağlar.
 3. İnulin, seskiterpen laktonlar, alkaloidler, polifenol pigmentleri, bitki sterolleri, saponinler ve tanenler gibi tıbbi olarak önemli bir dizi fito-kimyasal madde içerir . Saf hindiba infüzyon tüketimi olarak çalışan müshil (kabızlık rahatlatmak) ve depurative (arındırıcı ve detoksifiye edici etkileri).
 4. Hindiba, inulin gibi doğal kaynaklı çözülebilir diyet lifleridir . Hindiba kökü içindeki inülin ve diğer fructunlar, yararlı mikro-floranın büyümesini ve zararlı bakterilerin inhibisyonunu teşvik eden prebiyotik özelliklere sahiptir.
 5. Kök hindibada bulunan diyet lifleri ve inulin, LDL-lipoproteinlerin ve kolesterolün besinlerden emilimini azaltır. Bu sayede kandaki yüksek kolesterol seviyelerini azaltır.
 6. Inulin ve diğer çözünebilir lifler (fruktanlar) minerallerin (çinko, kalsiyum ve demir) emilimini ve diyetten vitaminleri arttırır.
 7. Marul gibi kök hindiba, seskiterpen laktonların en zengin kaynaklarından biridir , Sesquiterpene laktonlar hindiba gibi yiyeceklere acı lezzet tadı verir. Bu bileşiklerin anti-tümör ve anti-enflamasyon özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur.
 8. Hindiba çayı tüketimi genellikle safra salgısını uyarmak ve sindirimi iyileştirmek için geleneksel ilaçlarda tavsiye edilir.
 9. Lakku- kürin (Intybin) gibi seskiterpen lakton bitter maddeleri , merkezi sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve tonik bir etkiye sahiptir. Böylece, caffiene etkisini uyarmak yerine rahatlar.
 10. Çözünür diyet lifleri bağırsakta şeker emilimini azaltır ve diyabetdeki kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda insanlarda amonyak gibi toksik metabolitlerin içeriğini azaltarak kolon kanseri riskini azaltır.
 11. Ayrıca, kök infüzyonu demir (% 10), manganez, fosfor, vb. Ve piridoksin (vitamin B-6) gibi vitaminler gibi az miktarda mineral içerir.
 12. Kök ekstresi anti-parazitik (antelmintic) özelliklere sahiptir. Solucan istilasını ortadan kaldırmak için sığır yemleri olarak kullanılan hindiba bitkisi / kök yemidir.

Seçim

Bazı ev bahçıvanları taze kökler yetiştirir ve anlık demleme için onları korur. Ancak süpermarketlerdeki taze hindiba kökü kolayca satılmaz, işlenmiş toz, granül, pul, ekstrakt çözeltisi gibi formları kolaylıkla bulunabilir. Taze ürünü seçin ve orijinalliği kontrol edin.

Kurutulmuş kökler birkaç ay boyunca iyi kalmaktadır. Taze toz / pul / küpleri hava geçirmez kaplarda doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın. Lezzet ve uçucu yağların kaybını önlemek için mümkün olduğunca erken kullanın.

Hazırlama ve sunum yöntemleri

Arka bahçenizde hindiba yetiştirirseniz, kökleri ve tohumları toplayın. Soğuk suda yıkayın; fırçalama gerekli değildir. Uçları kesin ve küpler halinde kesin veya ince dilimler halinde (pul) kazıyın. Güneşte yavaşça kurutun. Ürünler çay içerisine demlenmeden ya da bir harman olarak kahveye eklenmeden önce gerektiği kadar kavrulur. İnfüzyon, kahveye acı bir tat ve koyu renk verir.

Hindiba Kökü Çayı Hazırlanışı

Hindiba Kökü Çayı Hazırlanışı


Hindiba Kökü Çayı Hazırlanışı için bazı ipuçları:

 • Kavrulmuş ve öğütülmüş hindiba kökü ve çekirdeği, kahveyi demlemek için kahve tozuna karıştırılarak kullanılır.
 • Hindiba kökü çayı kafein içermeyen sağlıklı bir içecektir. Sinir sistemi üzerinde güvenli ve hafif bir etkisi vardır. Kahvenin aksine, kalbi uyarmaz ve çarpıntılara neden olmaz.
 • Sağlıklı cilt ve antioksidan yararları için bitkisel ekstraksiyonda karahindiba kökü ile karıştırılabilir.
 • Kök, lezzetli alkolsüz içeceklere eklenebilir ve lezzetlendirilmiş bir içecek, hindiba latte olarak demlenmiş ve eklenmiş sütü eklenebilir .

Güvenlik profili

Tek başına kullanıldığında hindiba kökü, çocuklar tarafından tüketilebilen kafein içermeyen bir gıda maddesidir ve yetişkinler aynı zamanda sağlıklı bir bitkisel içecek olarak tüketilebilir. Ayrıca kahvede toplam kafein miktarını azaltmak için normal kahve tozuna eklenebilir.

Hindiba bitkisi ve parçaları, bazı hassas bireyler tarafından ele alındığında kaşıntı, alerjik kontakt dermatit, gözlerde kızarıklık, vb. Olarak ortaya çıkan aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir. Aşırı kullanımı, yüksek inülin bileşimi nedeniyle sindirim problemlerine yol açabilir.