Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Ihlamur Çayı Faydaları Nedir?

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Ihlamur Çayı Faydaları Nedir?

27 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Ihlamur Çayı tabi ki bilmeyen yoktur. İlk defa Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı ise bilinenden oldukça kapsamlı bir konudur. Ihlamur Çayı Faydaları yüz yıllardır, ıhlamur ağacının güzel kokulu yaprakları toplanarak çay, merhem ya da yağ olarak yapılır.

Ihlamur Çayı Faydaları bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Konu Bitki Çayı olduğunda ilk tercih edilenler listesinde başı çeker. Sizler için, Ihlamurun sağladığı tüm Faydaları bir araya getirdik.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Sorusu, devamında nasıl tüketmeliyiz sorusunu da getirir. Ihlamur Çayı ancak doğru tüketimle bu faydalar etkili bir şekilde görülebilir. Özellikle sindirim problemi yaşayanlar ve yemek sonrası çay ya da kahve içmeyi alışkanlık haline getirmiş olanlar için, ıhlamur çayı çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Çayı demleme olarak hazırlanmaktadır, kaynatmamak gerekir. Çaydanlığın içerisine kaynamış suyu koyduktan sonra, üzerine bir tutam kadar ıhlamur atıp kapağını kapatmak ve 10 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır. Yemekten sonra 3 bardak kadar içilebilir ama uykusuzluk sorunu yapabileceğinden, gece geç saatlerde fazla ıhlamur tüketmemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Ihlamur Çayı Faydaları?

Ihlamur Çayı Faydaları arasında bu mucizevi Bitki, gribal enfeksiyon belirtilerine mi! iyi gelir? Elbette hayır. Başta boğaz enfeksiyonu olmak üzere pek çok faydası olan ıhlamur, bu tarz şikayetlerinin azaltılması konusunda oldukça etkilidir.

Ihlamur Çayı Faydaları Nedir?

Ihlamur Çayı Faydaları Nedir?

Kendini hasta hissetmeyen kişilerin bile, günde bir bardak ıhlamur tüketmesi Ihlamur Çayı Faydaları arasında Anksiyete bozukluğu şikayetlerinin azalmasını sağlar. Tıbbi tedavilere destek amacıyla, dozu aşılmadan tüketilebilecek olan Ihlamur Çayı, özellikle öksürükle oluşan solunum yolları tahrişinin giderilmesinde ve öksürüğün kesilmesinde önemli rol oynar.

Metabolizmayı güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırarak kişinin kış aylarında daha az üşümesini sağlar. Kabızlığa iyi gelir ve kişinin terlemesini sağlayarak, hastalık etkenlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, migren ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.