Kenevir Nedir? Ne için Kullanılır ve Neden Yasadışıdır?

Kenevir Nedir? Ne için Kullanılır ve Neden Yasadışıdır?

28 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Kenevir Nedir? insanlık tarihinde bilinen en eski bitkilerden biridir. Kenevir binlerce yıldır kağıt, tekstil ve kordon için kullanılmaktadır. Kenevir aslında, Dünya tarihi, insan endüstrisinin en eski kalıntısının M.Ö. 8000 yıllarına dayanan bir kenevir kumaşı hurdası olduğunu belirtir.

Öyleyse tam olarak Kenevir Nedir? tıbbi ve rekreasyonel olarak tüketmemiz psikoaktif esrar formundan ne kadar farklıdır? Hadi biraz Kenevir’e dalalım, böylece bu çok yönlü materyali daha iyi anlayabilirsiniz.

Kenevir Nedir?

Kenevir Bitkisi ‘nin birçok farklı çeşidi vardır. Kenevir – Endüstriyel Kenevir olarak da bilinir- Esrar sativa L’nin psikoaktif olmayan (%1’den az THC) çeşitlerini ifade eder.

kenevir nedir ne için kullanılır?

Hem Kenevir hem de esrar aynı esrar türlerinden gelir, ancak genetik olarak farklıdır ve kullanım, kimyasal yapı ve yetiştirme yöntemleri ile daha da ayırt edilir.

Kenevir Ne İçin Kullanılır?

Kenevir, binlerce ürüne eklenebilecek ham maddeler için yenilenebilir bir kaynak olarak yetiştirilebilir. Tohumları ve çiçekleri sağlık gıdalarında, organik vücut bakımında ve diğer nutrasötiklerde kullanılır.

Lifler ve saplar giysilerde, inşaat malzemelerinde, kağıtta, biyo yakıtta, plastik kompozelerde ve daha birçok alanda kullanılır.

Kenevir çiftçiler için çekici bir rotasyon ürünüdür. Kenevir büyüdükçe, CO2 içinde dahi nefes alır, toprağı detoksifiye eder ve toprak erozyonunu önler. Hasattan sonra kalanlar toprağa karışıp değerli besinleri sağlar.

Kenevir büyümek için çok az su ister ve böcek ilacına ihtiyacı yoktur. Bu yüzden geleneksel mahsullerden çok daha çevre dostudur.

Kenevir Hangi İşlere Yaramaz?

Kenevir çok şey yapabilir, ancak sizi uçuramaz. Kenevir çeşitleri hemen hemen sıfır tetrahidrokanabinol (THC) içerdiğinden, vücudunuz onu içebileceğinizden daha hızlı işler. Kendinizi dokuz bulutun üstüne çıkarmak için kenevir kullanmaya çalışmak size sadece migren ağrısı sağlar!

Kenevir Neden Yasadışı?

Kanunlar, tüm esrar çeşitlerinin yetiştiriciliğini ve satışını sıkı bir şekilde denetler. Kontrollü Maddeler Yasası, kenevir de dahil olmak üzere tüm kenevir türlerini, bir Program ilacı olarak sınıflandırmıştır.

Bu uzun vadeli yasağın bir sonucu olarak, çoğu insan bitkinin endüstriyel kullanımlarını unutmuş ve keneviri, kuzeni esrar ile yanlış tanımlamaya devam etmiştir.

Kenevir Tohumu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu yağı kenevir tohumlarından elde edilir. Esrar aynı bitkiden gelmekle birlikte, kenevir tohumları sadece az miktarda THC (esrarın en aktif bileşeni) içerir ve merak edebileceğiniz gibi sizi daha yükseğe çıkarmazlar.

Kenevir Tohumu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kenevir Tohumu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yağ, antioksidanlar ve anti-enflamatuar özellikler ve hepsinin enflamatuar artrit, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla mücadele ettiği bilinen diğer temel yağ asitleri (GLA gibi) ile doldurulur.

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

 1. Kenevir Tohumu Yağı Enflamasyonla Mücadele eder
 2. Kalp Sağlığını Artırır.
 3. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur.
 4. Kanserle Mücadelede destekleyicidir.
 5. Beyin sağlığını geliştirir.
 6. Kilo vermeye çalıştığınızda destekleyicidir.
 7. Bağışıklığı arttırır.
 8. Hamilelikte faydalıdır (doktor tavsiyesi ile)
 9. Sindirim sağlığı için faydalıdır.
 10. PMS Belirtilerini hafifletir.
 11. Cilt bakımında kullanılır.
 12. Kenevir Tohumu Yağı Cildi Hastalıklardan Korur.
 13. Saç Büyümesini Artırabilir.

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bilim adamları, kenevir tohumunun mükemmel bir besin kaynağı olduğu sonucuna vardılar. Çok sayıda anekdot vakası, cilt lezyonlarının hızlı iyileşmesi ve grip, iltihaplanma ve alerjilerden kurtulma gibi çok çeşitli akut ve kronik durumlarda iyileşmelere işaret etti.

Yararları, zengin EFA kaynakları linoleik ve alfa-linolenik asit ve bunların biyolojik metabolitleri, GLA ve stearidonik asit varlığına bağlandı.

Avrupa Birliği tarafından yakın zamanda yasallaştırılmış, düşük (%0,3) THC içeriğine sahip kenevir tohumu yağının faydaları üzerine son araştırmalar yapıldı. Buna göre Ateroskleroz ve Alzheimer gibi ciddi hastalıklar üzerinde de etkisi olduğu kanıtlandı.