Limon Balsamı Melisa Çayı İnanılmaz 10 Faydaları ve Hazırlanışı

Limon Balsamı Melisa Çayı İnanılmaz 10 Faydaları ve Hazırlanışı

28 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Limon Balsamı Melisa Çayı, rahatsız edici nevous sistemini yatıştırmak için doğal bir bitkisel sakinleştirici’dir. İnfüzyon, taze veya kurutulmuş yapraklar ve Limon Balsamı bitkisinin sürgünleri kullanılarak hazırlanır.

Balm, Mentheae kabilesindeki nane ile yakından ilişkili bir aromatik bitkidir ; Lamiaceae familyasındaki en büyük kabile, aynı zamanda adaçayı , nane ve kekik gibi otları içerir . Ot çürük olduğunda yaprakları tarafından yayılan karakteristik lembre kokusu nedeniyle, limon balsamı denir.

Bitkinin, Akdeniz çevresinde, Güney Avrupa kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Dünyadaki farklı ılıman bölgelerde vahşi doğada yetişir. Ayrıca balsam nane, tatlı balsamı veya sadece melisa denir.

Bilimsel adı: Melissa Officinalis

Bitki, sürünen kökleri ile otsu çok yıllık bir kümelenme ve 30 ila 50 cm boyunda büyüyen kare dallanma sapları diker. Kalp şeklinde, limon kokulu yaprakları kırışık, tırtıklı yaprak yüzeyi ve derin venasyona sahiptir. Yaprakların üst yüzeyi küçük tüylerle kaplıdır. Sivri uçlu beyaz, sarımsı, soluk pembe çiçekler yazın geç saatlerde yaprak aksı arasında ortaya çıkar. Çiçekler uzun oval tohumlar taşıyan meyve baklalarına dönüşürler.

Bitki, tam Güneş veya açık tonda zengin nemli toprakta en iyi yetişir. Büyümek, ilkbaharda tohum ekimi. Yaprakları teşvik için bitki çiçeklenme önce baharda kesin.

Limon Balsamı Çayı Faydaları Nedir ?

Limon Balsamı Çayının 10 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Limon Balsamı Çayının 10 İnanılmaz Sağlık Faydaları

 1. Limon balsamı sıfır kalorili bir bitkidir. Sürgünleri ve gövdeleri, sağlığa yararlı olan uçucu yağlar ve diğer anti-oksidan fito kimyasal bileşikler taşır.
 2. Balsam yaprakları birçok uçucu yağlar içeren terpenler sitralin (lemonol), sitronellol karyofillen, linalol, sitronelal ve benzeri polifenoller eugenol ve geranial ve benzeri tanenler . Bu bileşikler birlikte, anti-viral, sinir-yatıştırıcı etki ve ot için özel limon benzeri bir aroma verir.
 3. Bu uçucu yağlar, karminatif, tonik, antelmintik, spazm ve sindirim özelliklerine sahiptir.
 4. Araştırma çalışmaları, balsam otu infüzyonundaki kimyasal bileşiklerin sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Yorgunluk, baş ağrısı, sinirlilik ve sersemletme rahatlatır.
 5. İnfüzyonu, geleneksel ilaçlarda sinirlilik, uykusuzluk ve kognitif problemleri hafifletmek için “hafıza güçlendirici” olarak savundu. Bilişsel işlev güçlendirmesi Alzheimer hastalığı olan kişilerde bir nimet olabilir.
 6. Balsamdaki bazı bileşiklerin, aynı zamanda, karminatif ve anti-spazmodik etkilere sahip oldukları da bilinmektedir. Bu nedenle, taze balsam infüzyonu iştahı artırabilir ve yemeklerden sonra alındığında mide rahatsızlıklarını, gaz ve kolik ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. Tıbbi olarak, balsam infüzyonu kan basıncını düşürür, kalp fonksiyonunu ve dolaşımını artırır.
 8. Reserch çalışmaları, limon balsamı ekstraksiyonundaki bileşiklerin tiroid uyarıcı bir hormonun (TSH) üretimini baskıladığını ileri sürmektedir. Böylece, Grave hastalığı gibi belirli hipertiroid bozuklukların tedavisinde yararlı olur.
 9. Farmasötik olarak, tatlı balsam esansiyel yağı ve sıvı özlerinin, özellikle herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu soğuk yara enfeksiyonuna karşı güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir ( Tıbbi feragat ).
 10. Ayrıca, limonlu balmumu çayı, ücretsiz bir içecek. Düzenli tüketimi sabahları hastalık, mide bulantısı ve mide ekşimesini hafifletebilir.

Seçim ve Depolama

Taze limon otu yaprakları yıl boyunca her yerde kullanılabilir. Bitki, nane ,kokulu , kekik , vb. Gibi diğer Mentheae kabile bitkileri gibi çok benzer şekilde yetiştirilebilir. Bir bahçe otu olarak tencere olarak yetiştirilebilir veya temel özütleme amacıyla bir tarla ürünü olarak daha büyük bir ölçekte yetiştirilebilir. yağlar.

Bitkisel mağazalarda tatlı melisa yaprakları; taze veya kurutulmuş hazır mevcut olabilir. Taze balsam firma gövdelerini seçin ve herhangi bir karanlık nokta olmadan yapraklar.

Ev tipi soğutucunun içinde bir plastik torba içinde kısa süreli kullanım için taze yaprakları saklayın ve hava sızdırmaz kaplarda kurutulmuş yapraklar.

Evde bir kez, yaprakları temiz akan suda yıkayın, emici bir havlu kullanarak kurulayın.

Limonlu Balmumu Çayının Hazırlanması

Limonlu Balmumu Çayını Hazırlamak için, gevşek bir şekilde bir avuç dolusu taze nane yaprağı yaprağı doldurun. 10-12 dakika dik (150 ml) sıcak su ekleyin. Bunun yerine bir çay kaşığı kurutulmuş yaprakları da koyabilirsiniz. Günde 3 fincan içebilirsiniz. Limon balsamı genellikle, verbena, papatya ve ebegümeci gibi diğer sakinleştirici bitkilerle, depresyon ve sakin ruh halini rele ederek birleştirilir.

Popüler tısana ek olarak, limon balsamı da pişen pide, garnitür ve aromalı içecekler olarak çok aranabilir.

Tadını korumak ve uçucu yağların buharlaşmasını önlemek için pişirme işleminin son dakikalarında küçük miktarlarda, kıyılmış veya öğütülmüş (hamur) yemeklere eklenir. İşte bazı ipuçları:

Limon Balsamı Çayının Hazırlanması

Limon Balsamı Çayının Hazırlanması

 • Taze yaprakları, içeceklere, çaylara ve meyve sularına ferahlatıcı bir lütuf tat katmak için kullanılır.
 • Limon balsamı taze veya kurutulmuş olarak kullanılır. Bu keskin, acı yiyecekler için iyi bir eşlik.
 • Ot, şefler tarafından lezzet körileri, çorbalar ve soslar için çok aranır.
 • Sebze ve meyve salatalarında, et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri için doldurma, fasülye ve marinadelerde kullanılan Frsh yaprakları.
 • Bitki ayrıca birçok Kuzey Avrupa ülkesinde tat ve deniz ürünleri, yılanbalığı ve ringa balığı için kullanılmaktadır.

Güvenlik Profili

Limonlu balsam çayı tüketimi, makul miktarlarda kızamık ve hamile kadınlarda güvenli kabul edilir. Anti-tiroit ve yatıştırıcı ilaçlar üzerinde ilaç dozunu değiştirebilir. Bu ilaçlar üzerindeki insanlar, limon melisa almadan önce hekime danışmalıdır.