Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir?

12 Şubat 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Meditasyon Nedir? Hristiyanlık, Musevilik, Budizm, Hinduizm ve İslam da dahil olmak üzere, bir ya da başka bir dine ait Meditasyon, büyük dinlerin çoğunda bulunabilir. Genel olarak, Doğu dinleri, ruhsal aydınlanmayı gerçekleştirmenin bir aracı olarak Meditasyona odaklanma eğilimindeydi; bu, temel bir kısmı, ruhsal olanlarla el ele giden pek çok sağlığı geliştirici uygulamanın kullanımı olmuştur.

Batı’da ve dünyanın başka yerlerinde milyonlarca insan aktif Meditatördür. Batı’da Meditasyon hem sağlık hem de dinsel ya da manevi nedenlerden dolayı uygulanmaktadır, ancak çoğu kişi bunu temel olarak bilişsel (düşünce) performansının iyileştirilmesi ve stresin yönetimi için bir kendi kendine yardım aracı olarak görmektedir.

Dinsel bir temel olmaksızın, ruhsal genişleme ve tatmin için Meditasyon çok yaygın hale gelmektedir.

Meditasyon, zihnin sakin ve yüksek farkındalık duygusunu geliştirecek şekilde bir takas oluşturur. İlginç bir şekilde, elektroensefalografi (EEG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak yapılan ölçümler Meditasyonun beyninizin aktivitesini değiştirebileceğini göstermektedir.

Meditasyonun riskleri

Meditasyon Riskleri yalnız ya da rehberlik olmadan yaparken, Meditasyonun dengeli bir yaşam sürmenin bir parçası olduğunu hatırlamak önemlidir. Yaşamdan çekilmek veya kişisel ve pratik sorunlardan kaçınmak için kullanılmamalıdır.

Ciddi akıl hastalığı olan bir kişi için uzman rehberliğinde kullanılmalı ve eğer yalnız yapılırsa çok dikkatli olunmalıdır.

Meditasyon türleri

Meditasyon Türleri, yaşam, din, felsefe ve durumlara dair sayısız yaklaşımdan evrimleşmiştir; bu da, seçim için birçok farklı teknik olduğu anlamına gelir. Bazı örnekler:

 • Nefese konsantre olma – burun deliklerinin içinde ve dışında havanın hareketini bilinçli olarak fark etmek veya nefesinizi çeşitli şekillerde saymak
 • topraklama ve farkındalık – içsel deneyimlerin (bedensel duyumlar, duygular, düşünceler ve anılar gibi) farkında olmak ve onları yargılamadan gözlemlemek
 • zihninizi boşaltma – aklınızı temizlemenize ve ‘süzülmesine’ izin vermek, her türlü akıl dışı düşünceyi bir kenara itmek ya da düşüncelerin farkındalık içinde ve dışında süzülmesini sağlamak
 • bir nesneye bakmak – dikkatinize odaklanmak, ama sizin düşüncelerinizi değil, bir ağaç, mum alevi veya ruhsal olarak önemli bir resim veya resim gibi bir nesnenin şekli, sesi ve dokusu üzerinde odaklanmak
 • hareket – nefesinizi ve vücudunuzu yumuşak hareketlerle koordine ederek zihninize yoga, qi gong veya tai chi gibi fiziksel bir teknik kullanarak
 • bir mantra kullanarak – sesli veya sessiz bir şekilde tekrar tekrar bir kelime veya cümlenin tekrarlanması, bazen dikkatle odaklanmak, dikkatinizi odaklamak ve bilincini aydınlatmak için.

Pratik Meditasyon

Tercih edilen Meditasyon tekniğiniz ne olursa olsun, ortak bir yaklaşım, dikkat dağınıklığı olmaksızın beş dakika ila yarım saat arasında sakin bir yerde rahat bir pozisyonda oturmaktır. Zaman kaybını kaybetmek istemiyorsanız bir alarm ayarlayın. Her gün aynı saatlerde yapmak, düzenli bir alışkanlık geliştirmenize yardımcı olabilir ve derin meditatif durumlara girmeyi daha kolay ve hızlı bir hale getirebilir.

Popüler inanışın aksine, Meditasyon yapmak için yere bağdaş kurup oturmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca sandalyede veya yatakta oturabilirsiniz. Ancak, gece yatmak için yapmayı denerseniz, uykuya dalabilirsiniz.

Birçok insan etrafta dolanırken Meditasyon yapmayı tercih eder. Böyle yaparken, aktivitelerinizin içsel bir ifadesi olduğundan emin olmak önemlidir. Etkinlik yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılır.

İnsanlar yürürken, yüzerken ya da rahatsız edici olmayan bir şey yaparken Meditasyon yapabilir (bulaşıkları yıkamak, bahçede kazı yapmak veya süpürmek gibi). Etkinlik amaç değildir – iç süreçlere odaklanmanın ve tutmanın bir aracıdır.

Birçok Meditasyon pratiğine kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak, bazı insanlar sınıflara katılmayı veya deneyimli bir öğretmenden bir grupta öğrenmeyi tercih ederler.

Meditasyon yaparken rahatlayın

Meditasyon yapmaya çalışmak, uyumaya çalışmak gibi bir şeydir – zorlamak için çabalamak genellikle zorlaştırabilir. Bir seansını, ustalaşmak zorunda olduğunuz bir disiplin olarak değil, rahatlama şansı olarak düşünmek büyük bir fark yaratabilir.

Dikkatiniz çekilirse, kabul görmeye çalışın ve kendinizle sinirlenmekten kaçının. Dikkatinizi, yaptığınız şeye ve o andaki deneyiminize geri yönlendirin.

Nereden yardım alınır?

 • Doktorun
 • Psikolog
 • Yoga, kum nye, qi gong ve tai chi öğretmenleri

Hatırlanacak şeyler

 • Meditasyon, sakin ve yüksek enerji ve farkındalık duyguları yaratmak için dikkatin odaklandığı odak noktasıdır.
 • Düzenli Yapıldığında, stres ve anksiyete gibi birçok sağlık yararı sunar.
 • Bir mantra kullanmak, bir nesneye bakmak veya nefese odaklanmak gibi Meditasyon yapmak için birçok farklı yol vardır. Öz farkındalığı sürdürürken hala oturmak veya etrafta dolaşmak yapılabilir.