Tai Chi Nedir ?

Tai Chi Nedir ?

20 Ekim 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Tai chi, antik Çinliler tarafından geliştirilen ‘yumuşak’ dövüş sanatlarından biridir. Batı’da stres yönetimi ve egzersiz aracı olarak gittikçe artan bir şekilde uygulanmaktadır. Tai chi, genellikle doğanın çevreleyen enerjisinden yararlanmak için açık havada uygulanan yavaş, kontrollü hareketler veya duruşlardan oluşan bir seridir.

Özel hususlar

40 yaşın üzerindeyseniz, aşırı kiloluysanız, kronik bir hastalıktan muzdaripseniz veya uzun süre düzenli egzersiz yapmıyorsanız, tai chi veya başka bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

Egzersiz öncesi tarama, fiziksel aktivite sırasında sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskini daha yüksek bir düzeye indirebilecek sağlık koşullarına sahip kişileri belirlemek için kullanılır. Egzersizin potansiyel faydalarının sizin için risklere üstün olup olmadığına karar vermek için bir filtre veya ‘güvenlik ağı’. Egzersiz öncesi tarama aracınınbir kopyasını yazdırın ve doktorunuzla veya egzersiz uzmanınızla konuşun.

Tai chi’nin fiziksel faydaları

Tai chi hareketleri, yavaş hareket halinde, gölge boks veya ‘gölge kung fu’ olarak tanımlanabilir. Düzenli uygulama esnekliği ve gücü artırabilir ve kardiyovasküler uygunluğu geliştirebilir. Doğru duruşa verilen vurgu, tai chi’nin bedenle ilgili daha fazla farkındalık ve uzayda nasıl hareket ettiğini anlaması anlamına gelir. Tai chi ayrıca bir meditasyon şeklidir.

Tai chi öğrenme

Kitap ve videoları kullanarak tai chi’yi öğrenmek mümkündür, ancak çoğu uygulayıcı, saygın bir sınıfa katılmanızı ve deneyimli bir öğretmenden öğrenmenizi tavsiye eder. Her yaştan ve fitness seviyesinden insanlar tai chi’yi uygulayabilir ve sağlık faydaları sağlayabilir. Rekabetçi ve yumuşaktır.

Diğer bazı egzersiz türlerinin “acı yok, kazanç yok” felsefesinin tai chi’de yeri yoktur. Acıtıyorsa, çok fazla çalışıyorsun. Fikir, rahatlamak ve barışçıl hareketin tadını çıkarmak.