Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

27 Kasım 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Yasemin çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Çin bilindiği üzere çay ile anılan bir geçmişe sahiptir ve yasemin çayı bu ulusun ortaya çıkardığı en  sağlıklı çay çeşitlerinden yalnızca birisidir.

Yasemin,tropikal bölgelerde yetişen çiçekli bir bitkidir.Huzur verici kokuya sahip olan yasemin çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen yasemin çayının beyaz çay,siyah çay, yeşil çay ve oolong çayı gibi türleri vardır.Doğada bulunan en etkili rahatlatıcı çaylar arasında yer almaktadır.

Çoğunlukla beyaz yetişen yasemin çiçeği,enderde olsa pembe renginde de görülmektedir.İtalya’da süs bitkisi olarak kullanılan yasemin çiçeği yüzyıllardır keşfedilmiş birçok şifaya sahip bir bitkidir.Eski çağlarda şiddetli adet sancısı çeken kadınlara ve böbrek ağrısı olan hastalara bu çay doğal bir ilaç olarak verildiği bilinmektedir.

Yasemin Çayının Sağlığa Faydaları

Yasemin çayının faydaları  sayesinde sadece kronikleşmiş  hastalıklara değil aynı zamanda ruhsal bozukluklara ya da  fiziksel görünümlerinde değişikliğe gitmek isteyenler içinde bir seçenek haline gelmektedir.Herkes kilolarını sağlıklı ve kolay yoldan azaltmanın yollarını arıyor.Yasemin çayı, kilo kaybına yardımcı olmasıyla da bilinir.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir

Bunun sebebi antioksidan özelliği sayesinde metabolizmanızı arttırmaya yardımcı olmasıdır. Daha hızlı metabolizma kilo vermenizde de etken bir faktör olmaktadır. Bununla beraber bu mucizevi çay birçok fayda sağlamaktadır.

  • Kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Stresi en düşük seviyeye indirir ve sakinleştirir.
  • Bağışıklık sistemini zinde tutar.
  • Akneye meyilli cildin dermis tabakasını yenilemektedir.
  • Saçları güçlendirmektedir.
  • Adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Yasemin Çayının Tüketilmesi

Yasemin çayının faydaları konusunda bilgi sahibi olan insanlar yasemin çayı nasıl tüketilmeli, nasıl hazırlanmalı sorularını merak etmektedir.Yasemin çay ve yağ olarak iki farklı şekilde tüketilmektedir.Yasemin yağı aktarlardan kolayca bulunabilmektedir.Yasemin çayını tercih edenler ise demlenmesi esnasında içerisindeki değerlerin korunması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.Bir demlik kaynamış suyun içerisine  bir yemek kaşığı yasemin bitkisi koyulmaktadır. Ardından beş dakika boyunca demlenmesi beklenilmektedir.Beş dakikadan fazla bekletilmesi çayın acı olmasına neden olmaktadır.

Çayı tatlandırmak istenilirse bal,karanfil,tarçın kullanılabilmektedir. Yasemin yağının kullanımını merak eden insanlarda bulunmaktadır. Pamuğa damlatacağınız birkaç damla yasemin yağı cildinizi temizler aynı zamanda gözeneklerinizin sıkılaştırılmasında büyük rol oynamaktadır.