Yer Elması Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

Yer Elması Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

9 Temmuz 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Yer elması nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yenir? bu soruların yanıtını bulacağımız yazımızda bu sebzenin kalori değerlerini de öğrenebilirsiniz.

Yer Elması nedir?

Yer elması, toprak altında yetişen ve bileşikgiller ailesinden gelen bir kış sebzesidir. Ülkemizde de yetişen yiyeceklerden biri olan bu besin vücut direnci için fayda sağlayan birçok vitamin ve minerale sahiptir.

Anavatanı kuzey Amerika olan yer elması, en çok Avrupa ülkelerinde tüketilmektedir. Bu sebzenin toprak altında kalan kısmı 1,5 metreye kadar uzayabilmektedir. Dikildikten yaklaşık 40 gün sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Tadı, enginar ve turpa, şekli ise patatese benzemektedir. Son yıllarda özellikle kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir ürün olarak ön plana çıkmaktadır.

Yer Elmasının Faydaları

yer elmasının faydaları

Yer elmasının faydaları

Yer elması özellikle folik asit, lif ve demir bakımından zengindir. 100 gram ürün yaklaşık 75 kalori civarındadır ve kilo verme amacıyla yapılan diyetlerde kullanılabilir bir sebzedir. Bir adedi ise yaklaşık 85 kalori içermektedir.

Yer elmasının faydaları şunlardır;

 • Yer elması bol miktarda “inülin” içermektedir. İnülin, bağırsaklar üzerinde ki dengeyi sağlayarak özellikle kolon kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca inülin bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok kış hastalığına karşı da koruma sağlamaktadır.
 • Yüksek miktarda demir içerdiğinden kan yapıcı ilaçlarda da kullanılmaktadır.
 • Potasyum bakımından oldukça zengin olan yer elması, kalp sağlığını iyileştirerek düzenli tüketimde kalp rahatsızlıklarından da korumaktadır. Özellikle kalp ritim bozukluğunda kullanılan önemli besinlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Birçok kanser türüne karşı koruma sağlamaktadır.
 • Yüksek oranda içerdiği B ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Kabızlık durumlarında da tüketilebilir.
 • Yer elması cildi güzelleştirmektedir. Diyetinize bu sebzeyi de ekleyerek cildinizin daha parlak ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hücre onarıcı etkisi ile antiaging olarak da kullanılabilmektedir. Ürün haşlanıp suyu tonik olarak kullanılabilir.
 • Yer elması böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Basur hastalığına iyi gelmektedir.
 • A vitamini içeriği sayesinde göz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bal ve karabiber ile karıştırılıp tüketildiğinde grip gibi hastalıklar nedeniyle oluşan öksürükleri de tedavi etmektedir.

Yer Elması Nasıl Yenir?

yer elması nasıl yenir

Yer elması nasıl yenir

Yer elması çiğ veya pişmiş şekilde yenilebilmektedir. Uzmanların görüşlerine göre faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek adına çiğ olarak tüketilmesi daha iyidir. Et ve sebze yemeklerine de çok yakışan bir üründür.

“Yer alması nasıl yenir?” diye merak edilenlere birkaç öneri daha sunmak isteriz.

Tadı turpu andıran yer elması iyice yıkanıp doğrandıktan sonra tuz, zeytinyağı ve limon ile tüketilebilir.

Enginar yemeğine eklenip zeytinyağlı bir şekilde pişirilerek tüketilebilir. Bunun dışında özellikle turp salatası yapıyorsanız içerisine bu sebzeyi de ekleyerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz yer elmasını rendeleyerek yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Yeşil salataların içerisine yer elması ekleyebilir, sadece yer elmasından da salata yaparak tüketebilirsiniz.

Bu içeriğimizin ardından sağlıklı besinler üzerine daha fazla bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerimize “Sumak nedir?” yazımızı da okumalarını tavsiye ediyoruz.