Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Kahvaltılık ve Zeytinyağlı Nasıl Yapılır?

Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Kahvaltılık ve Zeytinyağlı Nasıl Yapılır?

27 Haziran 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Zahter nedir, faydaları nelerdir? Kahvaltılık ve zeytinyağlı nasıl yapılır? Sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zahter Nedir?

 Orta Doğu ile özdeşleşmiş bir bitki olan ve “siyah kekik” olarak da bilinen Zahter, Arapça kökenli bir kelimedir. Yabani otlar grubunda olan Zahter, Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde geniş alanlarda bulunmaktadır.

Bir baharat olarak anılan, Türk ve Orta Doğu mutfağında sıkça kullanılan Zahter, demlenerek de tüketilmekte ve sağlığa çok fazla fayda sağlamaktadır. Doğu toplumlarında genellikle kahvaltıda farklı gıdalar ile karıştırılarak tüketilir.

Susam, tuz, zeytinyağı ve akla gelebilecek pek çok baharat ile lezzetli bir birliktelik oluşturan Zahter, Akdeniz ikliminde yetişme imkanına sahip bir bitkidir.

Zahterin Faydaları Nelerdir?

zahterin faydaları

Zahterin faydaları nelerdir?

 Halk arasında tüketimi yüksek olması ve faydalı olması nedeniyle Zahter, günümüzün popüler bitkilerinden birisidir. Zahterin sağlığa faydaları aşağıda yer almaktadır;

  • Vücutta, hücre bölünmesi sırasında meydana gelen zararlı mutasyonların neden olduğu kanserin önüne geçmektedir.
  • Sindirim sistemi üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir. Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler tarafından bolca tüketilir ve tedavi edici etki gösterir.
  • Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.
  • Bir baharat olması ve hafif acımsı bir tadı olması nedeni ile kan dolaşımını artırır ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Vücudun güç kazanmasına ve zinde kalmasına katkı sunar.
  • Vücutta yer alan yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı da önleyici etkiye sahiptir.
  • Üst solunum enfeksiyonlarının ve soğuk algınlığının engellenmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Özellikle kış aylarında tüketimi, bu tür salgın hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir.
  • Boşaltım sistemine katkı sağlayan Zahter, idrar yollarının açılmasını ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.
  • Antioksidan özelliğine sahip olan Zahter, vücutta biriken zehirli maddelerin atılımını hızlandırır. Bu nedenle vücudun erken yaşlanmasını ve hastalıkların gelişmesini engelleyici özelliğe sahiptir.
  • Karaciğerde meydana gelen yağlanmalara karşı etkili bir silahtır.

Zahter Kahvaltılık ve Zeytinyağlı Nasıl Yapılır?

 Zahterin faydaları üzerine bilgi sahibi olduğumuza göre bu besini nasıl tüketebileceğimize daha yakından bakalım.

Genellikle kahvaltıda tüketilen Zahter, kahvaltılık sos olarak da bilinmektedir. Bilindik soslardan biraz daha farklı olsa da bol zeytinyağı ile lezzetli ve sağlıklı bir yiyecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Zahter üretimi sonrasında, toz ve paketler halinde aktarlarda yerini alır. Aktardan satın alacağınız Zahter, küçük bir kahvaltılık sos kabının dibini dolduracak şekilde eklenir. Ardından üzerine zeytinyağı ve tercihe bağlı olarak susam eklenir. Bir karıştırıcı yardımı ile karıştırıldıktan sonra ekmek ile birlikte tüketilebilir.

Kahvaltılık zahter, besin içeriği daha da genişletilerek kahvaltıda tüketilebilir. Bunun için iki yüz elli gram zahter yaş bitkisi, yarım kilo karpuz çekirdeği, bir kilo leblebi tozu, yarım kilo kavun çekirdeği ve bir kilo merengiç tavada yağsız bir şekilde kavrulmalıdır. Nemi yok edilen bu karışım toz haline geldikten sonra susam ve zeytinyağı katılarak tüketilebilir.

Zahter üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Hibiskus çayının faydaları ve zararları” üzerine hazırladığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.