Zencefil Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Zencefil Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

16 Şubat 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Bu makalemizde; Zencefil nedir? zencefilin faydaları nelerdir? zencefil nasıl kullanılır? Zencefil zayıflatır mı? Zencefil çayı ne için kullanılır? zencefilin zararları var mıdır? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

zencefil nasıl kullanılır? zencefil faydaları nelerdir?

Zencefil nedir? nasıl kullanılır?

Zencefil Nedir? Nereden Gelmektedir?

Zencefil geleneksel ve modern tıpta oldukça sık kullanılan bir bitki türüdür. Mide bulantısı, soğuk algınlığı, öksürük için kullanılan zencefil Güneydoğu Asya, Hindistan, Malezya, Karayiplerde üretilmektedir.  

Taze zencefil marketlerden temin edilebilir. Buzdolabında saklanmalıdır. Zencefilin kökünden elde edilen baharat Asya ve Hindistan mutfağında yaygın olarak kullanılır.  Ayrıca zencefil ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Yüksek bir vitamin kaynağı olan zencefil 5 kaloridir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin en çok mide üzerinde etkisi bulunmaktadır. Mide bulantısı, sindirim sistemine ve yol tutmalarına karşı iyi gelir. Deniz yolculuğu, arabayla veya uçakla yapılan yolculuklarda mide bulantısını gideren ilaçlar kullanılır.

Zencefilde bu ilaçlarla aynı görevi görür. Gıda emilimini artırır ve sindirim sistemini düzenler. Mide ve bağırsak hareketlerine yardımcı olur.

Gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikâyetleri giderir. Asya da binlerce yıl soğuk algınlığı için zencefil ilaç olarak kullanılmıştır. Günde 2, 3 yemek kaşığı tüketilen zencefil soğuk algınlığının seyrini hafifletir.

Balgam sökücü özelliği olan zencefil öksürüğü keser. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalığı önler. İçeriğindeki vitaminler sayesinde direnç sağlar.

İçerisinde B3, B6, fosfor, kalsiyum, krom, demir, potasyum ve magnezyum bulunur. Ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilanin aminoasitleri içermektedir.

Kan dolaşımının düzenine yardımcı olurken aşırı terleme ve ateşi önler. Anti enflamator etkisiyle ağrı kesici ve iltihabı yok etme özelliği mevcuttur.

Kandaki yağ düzeyini düşürür. Damarları korumaya yardımcıdır. Kolesterol üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Mikroplara karşı tam bir silah görevindedir. Antioksidan içeriğiyle yaşlanma karşıtıdır. Kansere karşı savaş açar.

Hafızayı güçlendirir. Konsantrasyon üzerinde olumlu etkileri vardır. Bilimsel olarak Alzheimer hastalığını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Kan şekerini düzenler. İnsülin direncini düşürmektedir. Glisemik indeksinin düşüşüyle şeker hastalarının günlük olarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Zencefilli su Ne İşe Yarar?

Zencefili günlük yaşama dahil etmek sağlık açısından faydalıdır. Zencefili içilen suya ekleyerek ve hatta limonla taçlandırarak sindirim sistemi taçlandırılabilir. Bu sayede hastalıklardan korunmuş olunur.

Zencefil çayı Nasıl Hazırlanır ve Tüketilir?

Zencefil çayının en bilinen özelliği öksürüğe iyi gelmesidir. Yumurtalıkta oluşan kansere karşı oldukça etkilidir. Kaslardaki yağ oranını dengeler. Yorgunluğu giderir. Sakinleştirici özelliğe sahiptir. Hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Mide bulantısını keser.

Farklı tariflerle zencefil çayı yapılabilir.  Örneğin öksürük için zencefil çayına bal eklenir.  Zencefil limon çayı da aynı etkiyi gösterir.

Zayıflamaya ve yağları yakmaya yardımcı bir tarif zencefil, ananas, limon ve tarçın çayıdır. Aynı zamanda yarım çay kaşığı zencefil bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonu macun haline getirilip tüketildiğinde kuru ve balgamlı, köpek öksürüklerine gıcık tarzında ki boğaz sıkıntılarına iyi gelmektedir.

Zencefil Zayıflatır mı?  

Zencefilin kan şekerini düzenleyici özelliği olduğu için iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. Obeziteye karşı savaş açar. Kalori yakmaya yardımcıdır.

Zencefilin Zararları Var mıdır?

Oldukça faydalı olan zencefil fazla tüketildiği takdirde zarara dönüşebilir. Günlük olarak 4 gr dan fazla tüketilmemelidir. Ayrıca 2 altındaki bebeklerin, hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi uygun değildir. Hazırlanan çaylar bir anda değil gün içine bölerek tüketilmelidir.

Mide de ekşime ve tahriş oluşabilir. Ritim bozukluğuna, deri döküntüsüne ve depresif etkiye neden olabilir. Safra salgısının artmasına neden olduğu için safra hastalığı olan kişiler doktor kontrolü tarafından kullanmaları gerekir.

Zencefil an cıvıtıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle herhangi bir cerahhi operasyon öncesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağızda tahrişe, isale, gaz problemine neden olabilir.

Eğer zencefil bütün olarak yutulursa bağırsakta tıkanıklığa yol açar. Bu nedenle mutlaka çiğnenmeli veya toz halinde tüketilmelidir.