Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

22 Haziran 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Hibiskus çayının faydaları ve zararları nelerdir? Kimler tarafından kullanılmalıdır, kimler kullanamaz? Rengiyle ve sağlığa olumlu etkileriyle son yıllarda adından oldukça fazla söz ettiren hibiscus çayını tüm yönleriyle bu yazımızda ele aldık.

Hibiskus Çayı

hibiskus bitkisi

Hibiskus bitkisi

İsmi Roselle, bilimsel adı Hibiscussabdariffa olan bitkinin çiçeklerinden yapılan çaya Hibiskus Çayı denir. Roselle bitkisinin çiçekleri kırmınızın ve eflatunun koyu renklerindedir. Hibiskus Çayı, yalnızca sıcak değil, soğuk da tüketilebilen bir çaydır. Daha önce kızılcık özütünden yapılmış sıvıları tüketenler, bu iki içecek arasındaki tad benzerliğini farketmektedir.

 Ebegümeci bitki familyasından olan Hibiskus, genellikle Afrika kökenli bir bitki olarak bilinmektedir. Fakat dünyanın farklı yerlerinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Afrika’da pazarlarda sıkça karşılaşılabilen hibiskus çayı, kurutulmuş bir şekilde tezgahlarda yerini almaktadır. Özellikle Senegal’in milli içeceği olarak anılmaktadır. Güney Amerika’da da sıkça üretilen Hibiskus Çayı, bu kıtada genellikle soğuk olarak tüketilmektedir. Bunun yanında Asya ve Avrupa’da da önemli bir tüketim oranına sahiptir.

Hibiskus Çayının Faydaları

hibiskus çayının faydaları

Hibiskus çayının faydaları

Hibiskus Çayı sağlığa olumlu etkileriyle ön plana çıkan bir içecektir. Bu faydalar aşağıdaki gibidir.

 • Hücre yenilenmesi ve çoğalmasında etkili olan hücre içi molekül ve organellerin gelişimine destek olur. İçerdiği C vitamini sayesinde cilt yaralarının iyileşmesini sağlar.
 • Demir emilimini artırdığı gibi kalojen artışını sağlayarak kemik ve kıkırdak dokularındaki gelişmeye destek olmaktadır.
 • İçerisinde pek çok antioksidan ve mineral mevcuttur. Bu nedenle karaciğer ve cilt detoksu için sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Kronik hale gelebilen bir çok hastalığın önüne geçilmesini sağlar.
 • Kandaki kolestrol oranının doğal düzeyde kalmasını sağlayarak kalp hastalıklarının önüne geçtiği bilimsel olarak ortaya konmuştur.
 • Kanseri tetikleyen hücre mutasyonlarının engellenmesinde etkin rol oynar. Özellikle prostat kanserini ve ülseri bloklayıcı özelliklere sahiptir.
 • Yağ asidi üretimini düzenleyerek, vücutta yer alan yağ hücrelerinin düzensiz artmasını engelleyerek aşırı kilo alınmasını engellemektedir.

Hibiskus Çayının Zararları

Hibiskus Çayı, saymakla bitmeyen birçok yarara sahip olsa da bazen vücuda zararlı etkiler de verebilir.

 • İçerisinde asetominofen maddesi bulunan ilaçlar ile olumsuz bir etkileşim gerçekleştirebilir.
 • Bunun yanında klorokinin içerikli ilaçların yararlı etkilerini azalttığı gözlenmiştir. Bu da sıtma tedavisinin önüne geçebileceği anlamına geliyor.
 • Şeker hastası olan ve ilaç kullanan kişilerin de ilaç tedavilerini olumsuz etkiler.
 • Kadınların periyotlarını düzenleyen ilaçların da etkinliğini azalttığı gözlenmiştir.
 • Alerjisi olan kişilerin kullanmasını doktorlar önermemektedir. Eğer kullanılacaksa doktora danışılmalıdır.
 • Aşırı tüketimi karaciğere zarar verebilmektedir. Bu nedenle kararında kullanılmalıdır.

Hibiskus Çayını Kimler Kullanamaz?

 Sayısı çok fazla olmasa da literatür taraması yapıldığı takdirde bazı çalışmalar görülmüştür ki, Hibiskus Çayı kısırlığa yol açabilmektedir. Özellikle kadınların çocuk sahip olmasını engelleyebilir. Bunun yanında gebe kadınlarda düşüğe neden olabilir.

Kan basıncını düzenleyici ilaçlar kullanan insanların, Hibiskus Çayı kullanması önerilmemektedir. Eğer tüketilecekse tüketim hacmi, haftada bir kez fincan bardağı boyutunda olmalıdır.

Demir yönünden oldukça zengin olan Hibiskus Çayı, demirden kaynaklanan anemi hastalığına sahip olan kişiler için de önerilmemektedir.

Bu içeriğimizin ardından “Çaylar” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.