Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kantaronun Faydaları Nelerdir?

25 Ekim 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Kantaronun faydaları saymakla bitmiyor. Kanotu, Kılıçotu, Hypericum perforatum gibi isimlere sahip olan kantaron bitkisi, çentiyangiller ailesinden tüysüz bir bitkidir. Oldukça çatallı bir yapıya sahip olan kantaron bitkisi, 80 cm boyuna kadar ulaşabilmektedir. Yapraklarındaki oldun yağ keseleri nedeniyle, bazı Anadolu topluluklarında binbir delik ismi ile de bilinmektedir.

Kantaron bitkisinin bileşenleri arasında, tıpa da fazlaca kullanılan reçineyi, hiperikodehidrodiantronu, eritramini, nikodin asidi, kolini saymak mümkündür. Ayrıca kantaron bitkisi taze şekilde tentür yapımında da oldukça sık kullanılmaktadır. İşte mucizevi kantaron bitkisinin insan sağlığına faydaları.

Şifa Kaynağı Kantaron

Kanserden ishale kadar onlarca faydası olduğu bilinen kantaron daha çok çay olarak tüketilmektedir. Ancak sarı kantaron yağı da başta cilt sağlığı olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. İşte bilinen ve bilinmeyen yönleri ile kantaronun faydaları.

Kantaronun Faydaları Nelerdir

  • Kanser hücrelerinin büyümesini engeller,
  • Depresif ruh halinden kurtulmayı sağlar,
  • Baş ve karın ağrısı üzerinde etkilidir,
  • Cilt lekelerini hafifletir,
  • Hazımsızlığı engeller ve iştah açar,
  • Adet sancılarını azaltır,
  • Hücre yenilenmesi konusunda faydası kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde yaraların hızla iyileşmesini sağlar,

Kantaronun tüketimi mutlaka uzman kontrolünde olmalıdır. Aksi halde bu bitkinin bazı yan etkileri sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Örneğin hazmı kolaylaştırmak için alınan kantaronun gerekenden fazla olması durumunda diyare sorunu söz konusu olabilmektedir.

Kantaron Nasıl Tüketilir?

Kantaronun faydaları konunda bilgi sahibi olan hemen herkes kantaronu nasıl tüketeceğini merak etmektedir. Kantaron çay ve yağ şeklinde tüketilmektedir. Ayrıca kantaron hem çay, hem de yağ olarak aktarlardan kolayca bulunabilmektedir. Kantaron çay olarak tüketilmek istenir ise bir su bardağı suda bir tutam kantaronu demlemek yeterlidir. Su kaynadıktan sonra kantaron ilave edilmeli ve demlenmesi beklenmelidir. Kantaron bu şekilde günde 1 – 2 bardak tüketilmelidir.

Kantaron yağı daha çok sırt, bel, boyun ağrıları için doğrudan kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağı olarak da bilinen bu ürün, ısıtılarak ya da soğuk olarak ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. Ayrıca yağ olarak kullanılan kantaronun cilt lekeleri üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.