Ayrık Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Demlenir?

Ayrık Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Demlenir?

4 Temmuz 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Ayrık otu faydaları ile ön plana çıkan bir bitkidir. Bu içeriğimizde ayrık otu denir, çayı nasıl demlenir ve ne gibi faydaları vardır? Sorularını yanıtlayacağız.

Ayrık Otu Nedir?

 Bilimsel ismi Elymus repens olan ayrık otu, Asya, Afrika’nın kuzeybatı kesimleri, Avrupa ve Kuzey Kutbu dolaylarında yetişen ve yaygın olarak kullanılan çok yıllık bir bitki türüdür. İlk olarak sıcak güney bölgelerinde yetişen bu bitki türü, toprak kayması ve erozyonun önüne geçmek için görece daha ılıman olan kuzey bölgelerine sonradan getirilmiştir. Bu bitki türü, şartlatan otu, kara otu, köpek otu ve cadı otu olarak da bilinmektedir. Kuzey Yarımküre’de yaz ayları boyunca çiçek açtıkları gözlenmiştir.

Ayrık otunun seri bir şekilde gelişmesini sağlayan ve otlak alanlarda sürünmesine yarayan rizomları vardır. Çiçekleri dik şekilde çıkar ve sivri bir uca sahiptir. Yaprakları düz ve tüylü bir yapıdadır. Ayrık otunun gövdesi, 40 cm ile 1.5 m arasında uzayabilmektedir.

Yaprakları yan yana doğruları andıran topluluklar olarak gözükür. Yaprak uzunluğu ortalama 30 cm civarında olmaktadır. Bitkinin kök kısmına yaklaştıkça yaprak genişliği ortalama 6 mm boyutunda olurken, orta ve üst kısımlarda yaklaşık 5 mm genişliğe sahiptir. Ayrık otunun çiçeklerinin başak kısımları ortalama 20 cm’dir. Üç ya da sekiz adet çiçeğe sahip olurlar. Kavuzları ortalama 9 cm uzunluğa sahiptir. Kılçıksız ya da kısa boyutlarda kılçıklara sahiptirler.

Otçul hayvanlar için ayrık otunun yaprakları besin kaynağıdır. Bunun yanında tohumları da kuşların beslenmesine olanak sağlar. Bazı tırtıl türlerinin de bu bitkiler ile beslendiği bilinmektedir.

Ayrık Otu Faydaları Nelerdir?

ayrık otu faydaları

Ayrık otu faydaları

Halk arasında bitkisel yöntemler ile tedavi ve için kullanılan bu özel bitkinin birçok faydası mevcuttur.

Ayrık otu faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Boşaltım sistemi rahatsızlıkları olan böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu için tedavi edici özelliktedir.
 • İdrar söktürmek için sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Yalnızca idrar yolları için değil, diğer vücut bölgelerindeki enfeksiyonları da tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Böbreklerdeki fonksiyon bozukluklarının tedavisi için bazı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız lütfen doktorunuza danışarak kullanın.
 • Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını hızlandırır.
 • Prostat bezindeki büyümeyi durdurduğu bilinmektedir.
 • Omurgada ortaya çıkan romatizmal hastalıkların doğal tedavisinde kullanılır.
 • Birçok insanın hayat kalitesini düşüren egzamaya iyi gelmektedir.
 • Tüketildiği takdirde insan metabolizmasını hızlandırdığı gözlenmiştir.
 • A, B ve C vitaminleri yönünden zengindir.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ortaya çıkan nefes alma zorluğunu iyileştirmektedir.

Ayrık Otu Çayı Nasıl Demlenir?

ayrık otu çayı nasıl demlenir

Ayrık otu çayı nasıl demlenir

Ayrık otu çayı iki şekilde demlenebilir. Birinci demleme yönteminde ayrık otunun kökleri kullanılır. Yaklaşık 5 cm3 hacminde çok sıkıştırılmamış ayrık otu köklerini suda yıkadıktan sonra 5 bardak(1 L) suda kaynatın. Suyu, köklerden süzüp soğuttuktan sonra içebilirsiniz.

İkinci demleme yönteminde ise ayrık otu tozu kullanılır. Bu toz, aktarlardan temin edilebilir. Yaklaşık 200 mL ılık suya 10 mg ayrık otu tozunu karıştırarak yemek öncesinde içebilirsiniz.

Bu içeriğimizin ardından diğer sağlıklı bitkiler üzerine bilgilenmeye devam etmek isterseniz sizlere “Karabaş otu nasıl demlenir?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.