Rooibos Çayı

Rooibos Çayı

15 Kasım 2020 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Rooibos ya da kırmızı çalı çayı, kurutulmuş yapraklardan ve Batı Cape, Güney Afrika dağlarına özgü süpürge benzeri çalılardan elde edilen infüzyondan elde edilir. 1772’de botanikçi Carl Thunberg ilk olarak yerel Khoisan halkından meşrubat olarak rooibos kullanımı hakkında bilgi verdi.

Botanik olarak, bitki bakliyatli bir çalıdır. Bilimsel adı: Aspalathus linearis .

Kırmızı çalı bitki, dayanıklı, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir ve toprak yüzeyinin üzerinde, parlak yeşil, iğne benzeri yaprakları taşıyan çok ince süpürge benzeri dallara bölen tek bir bazal sapa sahiptir. Bitki yaklaşık 5-6 feet yüksekliğe ve yaklaşık 3-5 feet yayılmaya ulaşır.

Bütün bitkinin ömrü 6 yıldır. Ekimden yaklaşık 18 ay sonra, bitki dalları yılda yaklaşık 50 cm yukarıda kesildiğinde, hasat için hazırdır.

Rooibos çayı sağlık yararları

 • Rooibos çay kalori ve kolesterol taşımaz. Bununla birlikte, bu canlı renkli infüzyon, doğada mevcut olan en iyi antagonistleri içerir.
 • İğne benzeri yaprakları ve açık kahverengi sapları, chalconoids olarak bilinen güçlü polifenolik antioksidanları taşır . Bunlar, rooiboslara renk ve meyveli bir koku veren aromatik fenollerdir.
 • Rooibos yapraklarındaki önemli dihidro-chalconlar Aspalathin , bir dihidrochalkon glukozit ve bir phloretin glukozit olan Nothofagin’dir . Araştırma çalışmaları, her iki bileşiğin de antibakteriyel, antifungal, anti-tümör ve anti-inflamatuar özellikler sergilediğini göstermektedir.
 • Buna ek olarak, rooibos bitki kısımları rooibos içinde bulunan diğer önemli fenolik bileşikleri içerir: flavonlar (orientin, izoorientin, vitexin, isovitexin, luteolin, chrysoeriol), flavanonlar (dihidro-orientin, dihidro-izoorientin, hemiplorin) ve flavonoller (quercetin, hyperoside, isoquercitrin) , rutin) (E.Joubert D.de Bira).
 • Rooibos’taki bu fenolik bileşikler, anti-diyabet, LDL-kolesterolü düşürme, oksidan stres azaltma, kan basıncı düzenleme eylemlerini içerir.
 • Tıbbi olarak, cilt kuruluğu, pigmentasyon ve kırışıklık önleyici ve cilt ve kıllarda yatıştırıcı etkileri azaltmak için bilinen infüzyon. Geleneksel olarak, yerel sakinler saçlarını renklendirmek için ekstraksiyonunu kullanırlar.
 • Üstelik, rooibos çayı, falan içermeyen bir içecek. Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır, kalp atışlarını azaltır ve sindirimi artırır.
 • Çalı ayrıca demir, kalsiyum, potasyum, manganez, bakır ve çinko gibi eser miktarda mineral taşır.

Rooibos çayının işlenmesi

Hasattan sonra, rooibos yaprakları ve bir bitki çayı olarak infüzyon için hazır olan son kullanım ürününü elde etmek için ileri işleme tabi tutulur.


 • Fermantasyon:
   Bu süreç, geleneksel yöntemlerle yerel halkın uyguladığı aynı adımları izler. Burada iğneye benzer yaprakları ve sapları, su serpintisi ile morarmaya ve ıslanmaya maruz kalır. Nemli yapraklar daha sonra 12 saat süreyle mayalanmaya (terleme) bırakılır. Yaprakların yeşilden ayırt edici amber-kırmızı renk tonuna dönüştüğü bir enzimatik oksidasyon işlemi gerçekleşir. Son olarak, rooibos kuruması için güneşte yayılır.
 • Fermente edilmemiş veya yeşil Rooibos: Burada, hasat edilen yapraklar, yeşil çayların hazırlanmasında olduğu gibi, fermantasyon aşaması olmaksızın hemen güneşte kurutulur Geleneksel rooiboslara göre daha açık bir renge sahiptir, ancak nispeten daha yüksek seviyelerde fenolik antioksidanlar oluşturur.

Hasat ve depolama

Diğer birçok kurutulmuş bitki çayları gibi, rooibos da ABD’de egzotik bir üründür. Gerçeklik ve kalite için bitkisel ürünler konusunda uzmanlaşmış yenilik dükkanlarından birini seçin. Fermente kırmızı çalı çayın yanı sıra yeşil tipte kaplarda satışa sunulan kutular, süpermarketlerde hava geçirmez paketler. Üstün kalite için organik ürünler seçin ve ağır metallerden veya böcek ilaçlarından kaçınmak için.
Evde, hava geçirmez kutularda güneş ışığından ve nemden uzakta depolayın. Lezzetini kaybederken rooibos’u erken kullanın.

Rooibos çayı hazırlanması

Geleneksel burçlarında, rooibos yaprakları doğrudan suya eklenir ve hafif sıcağa maruz bırakılmadan önce 10-15 dakika çay demliklerinde kaynatılır. Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprakları üzerinde yaklaşık 150 ml sıcak su dökün ve 7-10 dakika boyunca dik ve süzülmesine izin verin. İnfüzyona tat vermek için biraz bal veya şeker ekleyin. Rooibos meyveli bir aroması vardır ve küçük tanenler içerdiğinden ve dolayısıyla daha az büzücü olduğundan her zevke hitap eder.

İşte bazı diğer rooibos ipuçları

 • Rooibos, her gün uzun süreli sağlık faydaları için 5-6 bardak tüketilebilir.
 • Süt ile tüketilebilir, rooibos latte .
 • Rooibos infüzyonu aynı zamanda smoothies, çorbalar ve mariandeslerde tatlandırıcı ve renklendirici bir madde olarak iyi bir şekilde karıştırılabilir.

Güvenlik profili

Bilinen bir rooibos tüketim toksisitesi vakası yoktur. Çocuklarda ve hamile kadınlarda güvenle kullanılabilir.