Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nedir? Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nedir? Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

5 Mart 2021 0 Yazar: Faydalı Bitkiler

Kiraz Sapı Çayı Faydaları; Bir çok bilim insanı tarafından kabul görmüş, Kiraz Meyvesi Sapı ile bir çok Faydaları olan bir Bitki Çayı ‘dır. Düzenli Kiraz Sapı Çayı içenlerin yorumları, bilim insanları tarafından verilen bilgileri doğrular niteliktedir. Alternatif tıp dünyasında çok konuşulan Kiraz Sapı Faydaları saymak ile bitmiyor.

Kiraz Sapı Çayı içindeki iltihap önleyici Antienflamatuvar olarak bilinen madde bulunmaktadır. Antienflamatuvar iltihap önleyici ve uçucu yağ özelliği ile birlikte birçok derde şifalı bitki kaynağı olduğu bilim adamları tarafından açıkça faydası olduğu söylenmektedir.

Bir çok derde şifa kirazın sapı ne işe yarar? Kilo Vermeye Yardımcı olup, zayıflatır mı?

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz Sapı Çayı Faydaları öğrendiğinizde artık kirazın saplarını atmayıp, saklamak isteyebilirsiniz. Kış aylarında bu bilgileri okuyorsanız şanslısınız, Kiraz Sapı Çayı Faydaları size en yakın aktardan sapını alıp kendiniz yapabilir, yada poşet bitki çayı olarak satın alabilirsiniz. Hatta evden bile çıkmadan online e-ticaret sitelerinde, artık Kiraz Sapı Çayını satın almak mümkün..

Kiraz’da bulunan A, C ve E vitaminleri aynen sapında da bulunan bir bitkidir. Kullananlarda bolca potasyum ve magnezyum mineralleri bulundurur. Kiraz sapı düzenli tüketilmesi durumunda Lif ve Antioksidan bakımından şifa kaynağı olduğu için zayıflamada yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca kiraz sapı faydası içerisinde bulunan seratonin ve melatonin maddeleri antioksidan görevini yerine getirmeye yaramaktadır.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

  • Kiraz sapı faydası; Kiraz sapı insan vücudunda  kan şekerini dengeleyen, Sakinleştirici Etkisi ile Kan Yapıcı meyveler arasında yer alır.
  • Kiraz sapı faydası; Kiraz sapı insan vücudundaki Kolesterol düşürmede yardımcı rol oynar. Antioksidan sökücü özelliği sayesinde vücudu ustaca temizler.
  • Ayrıca, Karaciğerin gerektiğinden çok çalışmaması için yardımcı olur.
  • Romatizma ve gut sorunu olanlara iyi geldiği bilim adamları tarafından açıklan Kiraz Sapı Faydası saymakla bitmiyor.
  • Prostat Hastası erkeklerde ve kadınlarda adet zamanı şişlik yaşayanların kullanması tavsiye edilir. Vücuttaki ödemi atmak için sıkça bildiğimiz Kiraz Sapı Faydası, iç organlarda oluşan ödem için herhangi bir etki göstermez.

Kiraz Sapı Faydaları

Kiraz Sapı Faydaları için uzmanlarn, Romatizma, Gut hastalığı ve İdrar yolu enfeksiyonu yaşayanların düzenli kullandığı taktirde fayda görüldüğü kullanıcı tar olarak en başında yer alıyor.

Kiraz Sapı ayrıca, Böbrek taşı ve İdrar mesanesi problemi yaşayan kişilerde de faydaları görüldüğü belirtiliyor. Kirazın sapı, çay olarak tüketildiğinde etkili bir idrar söktürmeye faydası vardır.

Kiraz sapının çayı faydaları içinde, kabız olana müshil etkisi göstermekte ve Sistit gibi idrar yolu hastalıklarında fayda sağlamaktadır. Ödem oluşmasını engeller, Böbrek taşı dökenler de taşların parçalanması konusunda etkilidir. Kilo vermek isteyenlere etkili bir şekilde yardımcı olur. 

Kiraz Sapı faydaları aslında bitkiler arasında yakından tanıdığımız bir şifa kaynağıdır. Çocukken sapı ile sadece küpe yapmanın dışında bir işe yaradığı kimin aklına gelirdi? Sapı belkide Kiraz meyvesinden daha faydalı desek daha doğru olur.

Eminim hayalinizde, O çocukluk yıllarında Kiraz Sapı ile küpe yaptığınız günler gözünüze gelmiştir. Kiraz Sapının kulağımıza taktığımız küpeden çok daha fazlası olduğunu nereden bilecektik.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? diye sorarsanız en basit hali ile tarif edelim. Kiraz sapı bitkisel bir çay olduğundan meyvemsi ve toprak tadı ile ferahlatıcı lezzeti yakalamalısınız. Bu bitki çayı için taze veya kurutulmuş sapları tercih edilerek yapılması lezzetini de arttıracaktır.
Kirazlar tüketildikten sonra sapları bir bez üstünde kuruması sağlanır. Birkaç gün sürmesi gereken kurutma işlemi karanlık ve kuru bir yerde yapılmalıdır. Çayı Kurutulmuş sapları kavanoz yada hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı tarifi çok kolay. Sadece 1 litre suyu kaynatın, içine 5 yemek kaşığı Kiraz Sapı ekleyin. Beş dakika kaynatarak kapağını kapatın. 15-20 dakika demlendikten sonra süzebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı sırasında, istenirse az şeker ile tatlandırıp içebilirsiniz.